Solpadeine analgezic-antipiretic cu paracetamol și cofeină

Solpadeine

Solpadeine este un analgezic-antipiretic care conține o combinație de două ingrediente active: paracetamol și cofeină.

Paracetamolul blochează ciclooxigenaza în sistemul nervos central, afectând centrele de durere și termoreglarea, ceea ce explică absența aproape completă a efectului antiinflamator. Absența influenței asupra sintezei prostaglandinelor în țesuturile periferice determină absența unei influențe negative asupra metabolismului apei-sarii (retenția de sodiu și apă) și a mucoasei gastro-intestinale.

Cofeina stimulează centrele psihomotorii ale creierului, are un efect analeptic, sporește efectul analgezicelor, elimină somnolența și oboseala, sporește performanțele fizice și mentale.

Farmacocinetica

Nu sunt disponibile date privind farmacocinetica medicamentului Solpadeine.

Forma emiterii

Solpadeine se prezinta sub forma de comprimate efervescente solide albe, plate, cu muchii circumcizate și un risc pe o parte.

Substanta activa este paracetamolul (500 mg) si cofeina (65 mg).

Solpadeine

Excipienți: sorbitol, zaharinat de sodiu, carbonat acid de sodiu, povidonă, laurilsulfat de sodiu, dimeticonă, acid citric, carbonat de sodiu.

Dozare

Comprimatele efervescente de Solpadeine, înainte de ingestie trebuie să fie dizolvate în nu mai puțin de 100 ml (jumătate de cană) de apă.

Adulților (inclusiv vârstnicii) și copiilor cu vârsta peste 12 ani li se prescriu 1-2 comprimate de 3-4 ori / zi, dacă este necesar. Intervalul dintre doze nu este mai mic de 4 ore. Doza maximă unică este de 2 comprimate, doza maximă zilnică este de 8 comprimate.

Medicamentul nu este recomandat pentru mai mult de 5 zile când este prescris ca anestezic și pentru mai mult de 3 zile ca antipiretic fără prescrierea și monitorizarea medicului.

O creștere a dozei zilnice a medicamentului sau durata tratamentului este posibilă numai sub supravegherea unui medic.

Supradozaj

În caz de supradozaj, solicitați imediat asistență medicală, chiar dacă vă simțiți bine.

Simptomele de supradozaj cu paracetamol: greață, vărsături, dureri de stomac, piele palidă, anorexie. După 1-2 zile, semnele de afectare a ficatului sunt detectate. În cazuri severe, se dezvoltă insuficiență hepatică și comă.

Tratament: lavaj gastric, adsorbenți (cărbune activat), terapie simptomatică.

Interacţiune

Când se administrează pe o perioadă lungă de timp, medicamentul mărește efectul anticoagulanților indirecți (warfarină), ceea ce crește riscul de sângerare.

Barbituricele, fenitoina, etanolul, rifampicina, fenilbutazona, antidepresivele triciclice și alți inductori ai oxidării microzomale măresc producția de metaboliți activi hidroxilați, provocând posibilitatea apariției intoxicației severe cu supradoze mici.

Cofeina accelerează absorbția ergotaminei.

Receptarea simultană a paracetamolului și a etanolului crește riscul de efecte hepatotoxice și de pancreatită acută.

Medicamentul poate reduce eficacitatea medicamentelor uricosurice.

Indicaţii

Solpadeine este indicat in:

  • dureri de cap;
  • migrene;
  • dureri de dinţi;
  • nevralgie;
  • dureri musculare și reumatice;
  • menstruatie dureroasa;
  • dureri în gât;
  • reducerea febrei si tratamentul simptomatic al racelii si gripei.
Contraindicații

Solpadeine este contraindicat in:

  • afectarea semnificativa a ficatului sau rinichilor;
  • hipertensiune arteriala;
  • glaucom;
  • tulburari de somn;
  • epilepsie;
  • recepția simultană cu alte medicamente care conțin paracetamol;
  • vârsta copiilor până la 12 ani;
  • creșterea sensibilității individuale la componentele medicamentului.
Administrarea în timpul sarcinii și alăptării

Trebuie să se acorde atenție medicamentului în timpul sarcinii și alăptării.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here