marți, septembrie 27, 2022

Panadol baby – Paracetamol Pentru Copii. Pareri

Panadol baby nu este altceva decât un bine cunoscut paracetamol, adaptat pentru utilizare în pediatrie. În ultimele două decenii, eficacitatea și siguranța paracetamolului de înaltă puritate au fost studiate în mod repetat și aprofundat la sute de mii de copii. O astfel de acoperire clinică largă a făcut posibilă o concluzie fără echivoc: paracetamolul este agentul antipiretic optim pentru utilizare la copii. Până de curând, mijloacele clasice de scădere a temperaturii la copii erau aspirina cu analgin sau, mai rău, combinația lor.

Cu toate acestea, după o serie întreagă de publicații din literatura medicală de specialitate cu privire la un număr mare de complicații care au apărut pe fondul administrarii acestor medicamente, au fost retrase de pe piata deoarece aspirina este contraindicată pentru copiii pana la 4 ani, iar analgin este complet interzis pentru utilizare în mai mult de 40 de țări.

În ceea ce privește Panadol babY, acest medicament este folosit ca analgezic la copiiI cu vârsta cuprinsă între 3 luni și 12 ani și antipiretic. Medicamentul este eficient in cazul creșterii moderate a temperaturii și in durerea moderată sau slabă.

Panadol baby

Spre deosebire de analgin, paracetamolul nu inhibă procesul de hematopoieză și imunitate, ci, dimpotrivă, acționează ca un imunostimulant. Rezistența acestui efect este determinată de doza administrată și se manifestă prin activarea producției de factor de necroză tumorală a TNF alfa (această citokină joacă un rol cheie în procesul inflamator și în protecția împotriva microorganismelor) și accelerarea producerii de beta limfocite responsabile de sinteza proteinelor imune.

Dintre avantajele medicamentului Panadol Baby, ar trebui să se menționeze absența alcoolului etilic ca substanță auxiliară în compoziția sa. Important este faptul că medicamentul nu contine zahăr, ceea ce face posibilă utilizarea acestuia la pacienții cu diabet zaharat.

Panadolul este disponibil sub formă de suspensie pentru administrare orală, care are un miros și un gust plăcut, precum și sub formă de supozitoare rectale. La copiii de vârstă fragedă (de la 2 până la 3 luni) și cei nascuti prematur, Panadol se poate administra numai în consultare cu pediatrul.

Un curs de medicamente care durează mai mult de o săptămână necesită monitorizarea sângelui și starea funcțională a ficatului. În cazul utilizării prelungite a medicamentului în doze mari, pot fi observate efecte hepatotoxice și nefrotoxice, manifestate prin colici renali, prezența microorganismelor în urină (bacteriurie), necroza papilară, nefrită interstițială. În astfel de situații este necesar să se solicite imediat asistență medicală, inclusiv lavaj gastric și administrarea de enterosorbante. Medicamentul este disponibil pentru cumpărare din farmacii fără prescripție medicală. Panadol baby nu necesită condiții speciale de păstrare.

Farmacologie

Panadol Baby este un medicament analgezic-antipiretic. Blochează ciclooxigenaza în sistemul nervos central, afectând centrele de durere și termoreglare.

Efectul antiinflamator este practic absent.

Nu are efect asupra stării mucoasei gastrointestinale și a metabolismului de apa-sare, deoarece nu afectează sinteza prostaglandinelor în țesuturile periferice.

Farmacocinetica

Absorbția este ridicată. Paracetamolul este absorbit rapid și aproape complet din tractul digestiv. Cmax în plasmă este atinsă în 30-60 de minute.

Legătura cu proteinele plasmatice este de aproximativ 15%. Distribuția paracetamolului în fluidele corporale este relativ uniformă.

Medicamentul este metabolizat în principal în ficat, cu formarea mai multor metaboliți. La nou-născuții in primele două zile de viață și la copiii cu vârsta cuprinsă între 3-10 ani, principalul metabolit al paracetamolului este sulfatul de paracetamol, la copiii cu vârsta de 12 ani și peste glucuronidul conjugat. O parte din preparat (aproximativ 17%) suferă hidroxilare cu formarea de metaboliți activi, care sunt conjugați cu glutationul. Cu o lipsă de glutation, acești metaboliți ai paracetamolului pot bloca sistemele enzimatice ale hepatocitelor și pot cauza necroza lor.

T1 / 2 la administrarea unei doze terapeutice este de 2-3 ore. La administrarea dozelor terapeutice, 90-100% din doza recomandata este excretată în urină în decurs de o zi. Cantitatea principală de medicament este eliberată după conjugare în ficat. În formă neschimbată, nu se eliberează mai mult de 3% din doza paracetamolului primit.

Forma emiterii

Suspensie pentru ingerare, de culoare roz, vascos cu cristale și miros de căpșuni fara zahar si alcool.

Substanta activa este paracetamol (120 mg).

Excipienți: acid malic, guma xantan, maltitol, sorbitol, acid citric, nipasept de sodiu, aromă de căpșuni, azorubină, apă.

Interacţiune

Atunci când se utilizează Panadol baby împreună cu barbiturice, difenină, anticonvulsivante, rifampicină, butadionă, poate sa apara un risc crescut de hepatotoxicitate.

Administrarea concomitentă cu levomitină (cloramfenicol) poate crește toxicitatea acestuia din urmă.

Efectul anticoagulant al warfarinei și al altor derivați de cumarină se poate intensifica pe fundalul unui aport regulat prelungit de paracetamol, ceea ce crește riscul de sângerare.

Indicaţii

Panadol baby este indicat la copiii cu vârsta cuprinsă între 3 luni și 12 ani:

  • pentru a reduce temperatura ridicată a corpului împotriva răcelii, a gripei și a bolilor infecțioase din copilărie (inclusiv varicelă, parotidă, rujeolă, rubeolă, scarlatină);
  • la o durere de dinți (inclusiv la dentiție), o durere de cap, o durere la ureche la o otită și la o durere în gât.
  • copiii intre 2-3 luni pot primi o singură doză pentru a reduce temperatura corpului după vaccinare.
Contraindicații

Panadol baby este contraindicat in:

  • afectari semnificative ale ficatului sau rinichilor;
  • hipersensibilitate la paracetamol sau la orice altă componentă a medicamentului.

Panadol – O Forma De Paracetamol. Este Cea Mai Buna?

Panadol (substanța farmacologic activă este paracetamolul) este un analgezic non-narcotic cu efect analgezic si antipiretic. Analgezicele sunt astăzi cel mai popular grup de medicamente. Acest lucru este destul de logic, pentru că nu există un simptom mai neplăcut decât durerea. În acest sens, este foarte important ca medicii să aibă în arsenalul lor unelte pentru gestionarea eficientă a durerii.

Cu toate acestea, este surprinzător faptul că, cu volumul actual al pieței farmaceutice, există doar trei clase de medicamente cu efect analgezic direct: medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), analgezice opioide și paracetamolul. Fiecare grup, are avantajele și dezavantajele sale.

În Statele Unite și țările din Europa de Vest, medicamentul de alegere pentru durerea ușoară până la moderată este paracetamolul. Acest medicament a fost folosit în practica clinică încă de la mijlocul anilor 50 ai secolului trecut, iar pentru mai mult de 60 de ani a rămas probabil cel mai popular analgezic fara prescriptie medicala.

Panadol

Nu se poate spune că analgezicele altor grupuri sunt complet inutile. Aceleași AINS sunt extrem de populare în întreaga lume, mai ales atunci când durerea este cauzată de inflamație sau de afectarea țesutului. Avantajele lor dovedite sunt eficiența dovedită, studiul și previzibilitatea acțiunii farmacologice, accesibilitatea financiară pentru publicul larg.

Cu toate acestea, pe cealaltă parte a scalei apare un risc evident de reacții adverse nedorite, cum ar fii leziunile erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal superior. Incidența tulburărilor gastrointestinale grave cu aportul de AINS este de aproximativ 1 caz la 100 de pacienți. Pacienții care „stau” pe AINS de foarte mult timp sunt de 2-3 ori mai susceptibili de a muri de sângerări în tractul digestiv decât cei care nu primesc AINS (sau le iau în doze mici).

Panadol baby – Paracetamol Pentru Copii. Pareri

Analgezicele non-narcotice opioide sunt, de asemenea, analgezice destul de eficiente, care afectează direct sistemul și împiedică transmiterea impulsurilor dureroase. Aceste medicamente (în special cu conținut de codeină) sunt utilizate pe scară largă în SUA și în Europa de Vest. În plus, analgezicele opioide nu au fost niciodată cunoscute pentru o bună tolerabilitate.

Panadol, la rândul său, are un mecanism specific de acțiune care diferă de AINS și de opioide. Se crede că acest medicament este capabil să inhibe activitatea ciclooxigenazei (COX), inhibând astfel sinteza prostaglandinelor pro-inflamatorii.

Cu toate acestea, spre deosebire de aceleași AINS care acționează în principal pe COX-2, Panadolul „oprește” COX-3, în principal în sistemul nervos central. Cu alte cuvinte, efectul analgezic și antipiretic al Panadolului este central.

Rezumând toate cele de mai sus, este necesar să se observe tolerabilitatea bună a paracetamolului, care este avantajul cheie al acestui medicament față de alte analgezice. Deci, spre deosebire de AINS, utilizarea Panadolului nu este însoțită de o creștere semnificativă a riscului de a dezvolta complicații gastro-intestinale și cardiovasculare, ceea ce permite prescrierea medicamentului la pacienții cu factori de risc.

Acest lucru este foarte relevant, de exemplu, în tratamentul pacienților cu afecțiuni renale cronice, deoarece în principal sunt persoane în vârstă care au o mulțime de patologii combinate. Riscul complicațiilor din ficat și rinichi în contextul utilizării Panadolului este de asemenea extrem de scăzut. Mai mult medicamentul este utilizat cu succes la pacienții cu insuficiență renală și hepatică.

Farmacologie

Panadol este un medicament care are un efect analgezic și antipiretic. Blochează COX-1 și COX-2 în principal în sistemul nervos central, afectând centrele de durere și termoreglare.

Efectul antiinflamator este practic absent. Nu provoacă iritarea stomacului și a mucoasei intestinale. Nu are efect asupra metabolismului apă-sare, deoarece nu afectează sinteza prostaglandinelor în țesuturile periferice.

Farmacocinetica

Absorbția este mare, Cmax este atinsă în 0,5-2 ore și este de 5-20 μg / ml.

Conectarea cu proteinele plasmatice este de 15%, pătrunde prin BBB. Mai puțin de 1% din doza de paracetamol administrată de mama care alăptează pătrunde în laptele matern. Concentrația terapeutic eficientă a paracetamolului în plasmă este atinsă atunci când este administrată în doză de 10-15 mg / kg.

Medicamentul este metabolizat în ficat (90-95%): 80% intră în reacția de conjugare cu acidul glucuronic și sulfați, cu formarea de metaboliți inactivi; 17% suferă hidroxilare cu formarea a 8 metaboliți activi, care sunt conjugați cu glutation cu formarea de metaboliți deja inactivi. Cu o lipsă de glutation, acești metaboliți pot bloca sistemele enzimatice ale hepatocitelor și pot cauza necroza lor. Izoenzima CYP 2E1 participă, de asemenea, la metabolizarea medicamentului.

Timpul de injumatatire (T1 / 2) este de 1-4 ore. Se excretă prin rinichi sub formă de metaboliți, în principal conjugați, numai 3% sunt nemodificați.

La pacienții vârstnici, clearance-ul medicamentului scade și T1 / 2 crește.

Forma emiterii

Tablete acoperite cu un strat de peliculă de culoare albă, formă capsulară cu margine netedă, cu imprimarea „PANADOL” pe o parte și risc pe cealalta parte.

Substanta activa este paracetamolul (500 mg).

Excipienți: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, sorbat de potasiu, povidonă, talc, acid stearic, triacetină, hipromeloză.

Dozare

La adulți (inclusiv vârstnici), doza medicamentului este de 500 mg-1 g (1-2 tab), până la 4 ori / zi, dacă este necesar. Intervalul dintre doze nu este mai mic de 4 ore, o doză unică (2 comprimate) nu poate fi luată mai des de 4 ori (8 tab.) in 24 de ore.

Copiilor cu vârsta cuprinsă între 6 și 9 ani li se prescrie 1/2 comprimat de 3-4 ori / zi, dacă este necesar. Intervalul dintre doze este de cel puțin 4 ore.

Copiilor în vârstă de 9-12 ani li se recomandă 1 comprimat de până la 4 ori pe zi, dacă este necesar. Intervalul dintre doze nu este mai mic de 4 ore.

Medicamentul nu este recomandat pentru mai mult de 5 zile ca anestezic și pentru mai mult de 3 zile de agent antipiretic fără prescrierea și monitorizarea medicului. O creștere a dozei zilnice a medicamentului sau durata tratamentului este posibilă numai sub supravegherea unui medic.

Supradozaj

Medicamentul trebuie luat numai în dozele recomandate. Dacă doza recomandată este depășită, trebuie să se caute imediat asistență medicală, chiar dacă vă simțiți bine, deoarece există riscul de întârziere a leziunilor hepatice grave.

Insuficiența hepatică la adulți este posibilă prin administrarea de peste 10 g de paracetamol.

Simptomele otrăvirii acute cu paracetamol sunt greața, vărsăturile, durerile de stomac, transpirația, pielea palidă. După 1-2 zile, se determină semne de afectare hepatică (sensibilitate în ficat, activitate crescută a enzimelor hepatice). În cazuri severe de insuficiență hepatică a supradozajului se dezvoltă insuficiență renală acută cu necroză tubulară (inclusiv în absența leziunilor hepatice severe), aritmie, pancreatită, encefalopatie și comă. Efectul hepatotoxic la adulți se manifestă la administrarea a peste 10 g de paracetamol.

Tratament: se întrerupe utilizarea și consultarea imediata a unui medic. Se recomandă spălarea stomacului și administrarea de enterosorbante (cărbune activ, polifen).

Indicaţii

Panadol este indicat in tratamentul simptomatic in caz de:

  • dureri de cap, migrene, dureri de dinți, dureri în gât, dureri de spate, dureri musculare, menstruație dureroasă;
  • sindromul febril (ca agent antipiretic): fundalul răcelii și al gripei.
Contraindicații

Panadol este contraindicat:

  • la copiii până la 6 ani;
  • in caz de hipersensibilitate la componentele medicamentului.
Administrarea în timpul sarcinii și alăptării

Cu prudență și numai sub supravegherea unui medic, medicamentul poate sa fie utilizat în timpul sarcinii și alăptării.

Solpadeine analgezic-antipiretic cu paracetamol și cofeină

Solpadeine este un analgezic-antipiretic care conține o combinație de două ingrediente active: paracetamol și cofeină.

Paracetamolul blochează ciclooxigenaza în sistemul nervos central, afectând centrele de durere și termoreglarea, ceea ce explică absența aproape completă a efectului antiinflamator. Absența influenței asupra sintezei prostaglandinelor în țesuturile periferice determină absența unei influențe negative asupra metabolismului apei-sarii (retenția de sodiu și apă) și a mucoasei gastro-intestinale.

Cofeina stimulează centrele psihomotorii ale creierului, are un efect analeptic, sporește efectul analgezicelor, elimină somnolența și oboseala, sporește performanțele fizice și mentale.

Farmacocinetica

Nu sunt disponibile date privind farmacocinetica medicamentului Solpadeine.

Forma emiterii

Solpadeine se prezinta sub forma de comprimate efervescente solide albe, plate, cu muchii circumcizate și un risc pe o parte.

Substanta activa este paracetamolul (500 mg) si cofeina (65 mg).

Solpadeine

Excipienți: sorbitol, zaharinat de sodiu, carbonat acid de sodiu, povidonă, laurilsulfat de sodiu, dimeticonă, acid citric, carbonat de sodiu.

Dozare

Comprimatele efervescente de Solpadeine, înainte de ingestie trebuie să fie dizolvate în nu mai puțin de 100 ml (jumătate de cană) de apă.

Adulților (inclusiv vârstnicii) și copiilor cu vârsta peste 12 ani li se prescriu 1-2 comprimate de 3-4 ori / zi, dacă este necesar. Intervalul dintre doze nu este mai mic de 4 ore. Doza maximă unică este de 2 comprimate, doza maximă zilnică este de 8 comprimate.

Medicamentul nu este recomandat pentru mai mult de 5 zile când este prescris ca anestezic și pentru mai mult de 3 zile ca antipiretic fără prescrierea și monitorizarea medicului.

O creștere a dozei zilnice a medicamentului sau durata tratamentului este posibilă numai sub supravegherea unui medic.

Supradozaj

În caz de supradozaj, solicitați imediat asistență medicală, chiar dacă vă simțiți bine.

Simptomele de supradozaj cu paracetamol: greață, vărsături, dureri de stomac, piele palidă, anorexie. După 1-2 zile, semnele de afectare a ficatului sunt detectate. În cazuri severe, se dezvoltă insuficiență hepatică și comă.

Tratament: lavaj gastric, adsorbenți (cărbune activat), terapie simptomatică.

Interacţiune

Când se administrează pe o perioadă lungă de timp, medicamentul mărește efectul anticoagulanților indirecți (warfarină), ceea ce crește riscul de sângerare.

Barbituricele, fenitoina, etanolul, rifampicina, fenilbutazona, antidepresivele triciclice și alți inductori ai oxidării microzomale măresc producția de metaboliți activi hidroxilați, provocând posibilitatea apariției intoxicației severe cu supradoze mici.

Cofeina accelerează absorbția ergotaminei.

Receptarea simultană a paracetamolului și a etanolului crește riscul de efecte hepatotoxice și de pancreatită acută.

Medicamentul poate reduce eficacitatea medicamentelor uricosurice.

Indicaţii

Solpadeine este indicat in:

  • dureri de cap;
  • migrene;
  • dureri de dinţi;
  • nevralgie;
  • dureri musculare și reumatice;
  • menstruatie dureroasa;
  • dureri în gât;
  • reducerea febrei si tratamentul simptomatic al racelii si gripei.
Contraindicații

Solpadeine este contraindicat in:

  • afectarea semnificativa a ficatului sau rinichilor;
  • hipertensiune arteriala;
  • glaucom;
  • tulburari de somn;
  • epilepsie;
  • recepția simultană cu alte medicamente care conțin paracetamol;
  • vârsta copiilor până la 12 ani;
  • creșterea sensibilității individuale la componentele medicamentului.
Administrarea în timpul sarcinii și alăptării

Trebuie să se acorde atenție medicamentului în timpul sarcinii și alăptării.

Alte articole interesante

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.