Ibuprofen – efect antiinflamator. Informatii si prospect

Ibuprofen Pastile

Ibuprofenul este unul dintre cei mai străluciți reprezentanți ai medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Medicamentul are pronunțate proprietăți analgezice și antiinflamatoare. Efectul antiinflamator al Ibuprofenului se manifestă printr-o scădere a permeabilității pereților vaselor de sânge, stimularea microcirculației și efectul asupra alimentării cu energie a procesului de inflamație.

O altă proprietate pozitivă a ibuprofenului este capacitatea sa de a reduce temperatura corpului datorită scăderii excitabilității departamentului creierului intermediar responsabil de reglarea căldurii.

Severitatea acțiunii antipiretice este determinată de doza medicamentului și de temperatura inițială a corpului pacientului. Ibuprofenul este, de asemenea, inerent în efectul antiplachetar al tuturor AINS.

O gamă largă de aplicații și “lucrabilitate” a ibuprofenului determină varietatea formelor de eliberare: tablete, supozitoare (pentru copii), unguent, gel, suspensie pentru ingestie (pentru copii).

Administrarea prelungită de Ibuprofen la dozele maxime admise crește riscul de efecte secundare. Ibuprofenul este utilizat ca parte a tratamentului simptomatic, eliminând simptomele bolii, dar nu cauza ei.

Există o anumită proporție de pericol în acest caz: medicamentul poate masca un proces infecțios în creștere. În acest sens, atunci când este suspectat de infecție, starea pacientului care utilizează ibuprofen trebuie monitorizată cu atenție.

Ibuprofen Pastile

Ibuprofenul sub formă de gel sau unguent trebuie aplicat cu atenție, încercând să nu ajungă în zonele deschise de leziuni. În special, este necesar să se utilizeze formele externe ale medicamentului în ochi și în membranele mucoase. Siropul și supozitoarele au fost dezvoltate special pentru copii. În acest grup de vârstă de pacienți, medicamentul este utilizat în principal ca antipiretic.

Prospect Ibuprofen

Aveti aici prospectul oficial al capsulelor Ibuprofen Arena de 400 mg. Aici sunt prezentate toate informatiile tehnice de care ai nevoie pentru a-ti face o parere despre acest produs. Citeste bine prospectul inainte de utilizarea acestui medicament.

Pret – Cat costa Ibuprofen in farmacii?

Ibuprofen este un produs foarte ieftin. 10 comprimate costa undeva la 5 lei. Pretul variaza in functie de farmacie dar cam pe aici se invarte.

Poti cumpara si de pe internet insa nu recomand. Ar fi indicat sa il cumperi direct din farmacie pentru ca te mai poti sfatui cu farmacista. Mai mult de atat, daca mergi tu, poti vedea pretul la Ibuprofen in mai multe farmacii si sa iti faci o idee. Am vazut uneori o crestere chiar si cu 5 lei a unor produse medicale. Daca il cumperi de la o farmacie online, este foarte posibil sa te coste mult mai mult pentru ca ti-l aduce si acasa.

Asadar daca nu vrei sa cumperi Ibuprofen la un pret urias, iti recomand sa mergi sa il cumperi tu din farmacii. Mai ales ca il gasesti peste tot, foarte rar se gaseste cate o farmacie sa nu aiba Ibuprofen.

Farmacologie

Medicamentul aparține medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Are efect analgezic, antipiretic și antiinflamator. Blochează în mod selectiv COX1 și COX2.

Mecanismul de acțiune al ibuprofenului se datorează inhibării sintezei prostaglandinelor, care sunt mediatorii durerii, inflamației și hipertermiei.

Farmacocinetica

Absorbția este mare, rapidă și aproape complet absorbită din tractul digestiv. C max în plasmă se realizează la 1-2 ore după administrarea medicamentului. Legătura cu proteinele plasmatice este mai mare de 90%, T ½ (timpul de injumatatire) este de 2 ore. Se excretă prin rinichi (într-o formă neschimbată, nu mai mult de 1%) și, într-o măsură mai mică, cu bila.

Forma emiterii

Comprimatele sunt de culoare roz, rotunde, biconcave, in secțiunea transversală sunt vizibile două straturi: un miez alb și o coajă de la roz deschis la roz.

Substanta activa este ibuprofen (200mg).

Substanțe auxiliare: amidon din cartofi 38 mg, stearat de magneziu 2 mg, coloid de dioxid de siliciu (aerosil) 3,35 mg, vanilină 1,5 pg, ceară de albine 20 pg, alimente de gelatină 320 pg, colorant azorubin 8,5 pg, hidroxicarbonat de magneziu 39,57 mg, făină de grâu 17,37 mg, povidonă cu greutate moleculară mică 1,5 mg, zaharoză 144,96 mg, dioxid de titan 2,9 mg.

Dozare

Ibuprofenul este prescris pentru adulții și copii cu vârsta peste 12 ani, în comprimate de 200 mg de 3-4 ori pe zi. Pentru a obține un efect terapeutic rapid, doza poate fi crescută la 400 mg (2 comprimate) de 3 ori pe zi. Când efectul terapeutic este atins, doza zilnică de medicament este redusă la 600-800 mg.

ibuprofen-400 pentru dureri

Doza de dimineață se administreaza înainte de mese, cu o cantitate suficientă de apă (pentru o absorbție mai rapidă a medicamentului). Doza rămasă se administrează pe parcursul zilei după mese.

Doza zilnică maximă este de 1200 mg (nu mai mult de 6 comprimate în 24 de ore). Durata consumului de medicament fără consultarea unui medic este de cel mult 5 zile.

Nu se utilizeaza la copiii cu vârsta mai mică de 12 ani fără a consulta un medic.

Copii între 6 și 12 ani: 1 comprimat de cel mult 4 ori pe zi, medicamentul poate fi utilizat numai în cazul greutății corporale a unui copil cu greutatea de peste 20 kg. Intervalul dintre administrarea comprimatelor nu este mai mic de 6 ore (doza zilnică nu depășește 30 mg / kg).

Supradozaj

Simptome: dureri abdominale, greață, vărsături, somnolență, depresie, cefalee, tinitus, acidoză metabolică, comă, insuficiență renală acută, scăderea tensiunii arteriale, bradicardie, tahicardie, fibrilație atrială, stop respirator.

Tratament: lavaj gastric (numai la o oră după administrare), cărbune activat, băutură alcalină, diureză forțată, terapie simptomatică.

Interacţiune

Nu este recomandată administrarea simultană de ibuprofen cu acid acetilsalicilic și alte AINS. Administrarea concomitentă de ibuprofen reduce efectul antiinflamator și antiplachetar al acidului acetilsalicilic (poate crește incidența insuficienței coronariene acute la pacienții cărora li s-au administrat doze mici de acid acetilsalicilic ca agent antiagregant după debutul ibuprofenului).

Când se administrează cu medicamente anticoagulante și trombolitice (alteplază, streptokinază, urokinază), riscul de sângerare crește în același timp. Administrarea simultană cu inhibitori ai recaptării serotoninei (citalopram, fluoxetină, paroxetină, sertralină) crește riscul apariției sângerărilor gastrointestinale grave.

Cefamandolul, cefoperazona, cefotetanul, acidul valproic, cresc frecvența hipoprotrombinemiei. Preparatele cu ciclosporină cresc efectul ibuprofenului asupra sintezei prostaglandinelor în rinichi, care se manifestă prin creșterea nefrotoxicității.

Ibuprofenul crește concentrația plasmatică a ciclosporinei și probabilitatea efectelor sale hepatotoxice. Medicamentele care blochează secreția tubulară, reduc excreția și cresc concentrația plasmatică a ibuprofenului. Inductorii de oxidare microzomală (fenitoină, etanol, barbiturice, rifampicină, fenilbutazonă, antidepresive triciclice) cresc producția de metaboliți activi hidroxilați, crescând riscul de intoxicație severă.

Inhibitorii oxidării microzomale reduc riscul de efecte hepatotoxice. Cofeina crește efectul analgezic.

Indicaţii

Ibuprofen este indicat in:

  • boli inflamatorii ale articulațiilor și coloanei vertebrale (inclusiv artrita reumatoidă, spondilita anchilozantă, osteoartrita);
  • sindrom de durere moderată de diferite etiologii (inclusiv dureri de cap, migrenă, durere de dinți, nevralgie, mialgie, durere postoperatorie, durere posttraumatică, algodismenoree primară);
  • sindrom febril;
  • terapia simptomatica, reducând durerea și inflamația la momentul utilizării, progresia bolii nu este afectată.
Contraindicații

Ibuprofen este contraindicat in caz de:

  • hipersensibilitate la oricare dintre ingredientele care alcătuiesc medicamentul. Hipersensibilitate la acid acetilsalicilic sau alte AINS, inclusiv date anamnestice privind un atac de obstrucție bronșică, rinită, urticarie după administrarea de acid acetilsalicilic sau alte AINS; sindromul complet sau incomplet al intoleranței la acidul acetilsalicilic (rinosinuzită, urticarie, polipi ai mucoasei nazale, astm bronșic);
  • bolile erozive și ulcerative ale organelor din tractul gastrointestinal în stadiul de exacerbare (inclusiv ulcerul peptic al stomacului și al duodenului, boala Crohn, colita ulcerativă);
  • boala intestinului inflamator;
  • hemofilie și alte tulburări de coagulare a sângelui (inclusiv hipocoagularea), diateză hemoragică;
  • după șuntul aorto-coronar;
  • sângerare gastrointestinală și hemoragie intracraniană;
  • insuficiență hepatică severă sau boală hepatică activă;
  • boală progresivă a rinichilor;
  • insuficiență renală severă cu clearance al creatininei mai mic de 30 ml / min, hiperkaliemie confirmată;
  • sarcina;
  • vârsta copiilor până la 6 ani.
Ibuprofen – efecte secundare in caz de supradozaj

Ibuprofen este unul dintre cele mai populare și comune metode de reducere a nivelului durerii și temperaturii corporale. Acest medicament aparține grupului de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene și este fabricat din derivați ai acidului propionic.

Datorită faptului că acest preparat a fost studiat pentru o lungă perioadă de timp, proprietățile și eficiența acestuia au fost studiate în detaliu. Pe baza acestor factori, el a fost inclus în lista medicamentelor esențiale ale Organizației Mondiale a Sănătății.

Ibuprofenul a fost pentru prima dată sintetizat în 1962. Acest lucru a fost făcut de oamenii de știință americani Stuart Adams și John Nicholson. În același an, a fost eliberat un brevet pentru această descoperire, după care a început tratamentul pentru poliartrita reumatoidă.

Zece ani mai tarziu, domeniul de aplicare al Ibuprofenului in Statele Unite a fost usor extins. Acesta a fost folosit ca un medicament antipiretic și analgezic pentru diferite boli. După încă zece ani, vânzările acestui medicament au început să fie efectuate fără o rețetă adecvată, datorită siguranței destul de ridicate. Doi ani mai târziu, numărul de persoane care au utilizat Ibuprofen a ajuns la 100 milioane în întreaga lume.

Ibuprofen-cel-mai-bun

Principiul acțiunii ibuprofenului este acela că inhibă biosinteza prostaglandinelor E și F. Acest lucru are loc atât la nivel central cât și la nivel periferic. Caracteristicile farmacodinamice și farmacocinetice ale medicamentului, depind în mod direct de forma în care este utilizat. Independent este cel mai bine să nu folosiți acest medicament, deoarece are anumite contraindicații și efecte secundare, in care o persoană nefamiliarizată cu medicina, nu le poate lua întotdeauna în considerare.

În diferite forme, ibuprofenul este recomandat pentru diferite boli. În primul rând, acest medicament este prescris bolnavilor cu poliartrită reumatoidă. Ingredientul activ al medicamentului funcționează cel mai bine în acest caz, atunci când boala se află în stadiul inițial al dezvoltării sale.

Gradul de expunere a ibuprofenului la sindromul durerii în această situație este puțin mai mic decât ortofenul sau indometacinul. Dar acest factor nu este adesea luat în considerare, deoarece medicamentul are mai puține efecte secundare, motiv pentru care este mai bine tolerat de către pacienți.

În plus față de artrita reumatoidă, ibuprofenul este de asemenea utilizat pentru tratarea osteoartritei deformante, a spondilitei anchilozante și a diferitelor boli reumatoide. De asemenea, este necesar să se țină seama de recomandările medicilor pentru eliminarea sindromului de durere cu ajutorul acestui remediu, care a apărut din cauza proceselor inflamatorii care afectează sistemul nervos periferic.

Ibuprofenul poate fi utilizat ca parte a terapiei complexe și auxiliare, atunci când o persoană are următoarele boli:

  • Adnexita (inflamația apendicelui);
  • Proctita (inflamația membranei mucoase a rectului și a colonului sigmoid);
  • Boli din sfera ORL;
  • Dureri de cap și dureri de dinți.

În ultimii ani, ibuprofenul a fost adesea folosit ca antipiretic, un medicament care ajută la scăderea temperaturii corpului. Cu ajutorul acestuia, se elimină fenomenele febrile cauzate de infecțiile virale respiratorii acute, gripa etc. Ibuprofenul și paracetamolul sunt, în această privință, oarecum similare, dar acesta din urmă acționează doar la nivel central, ceea ce il face recunoscut ca fiind mai sigur atunci când este utilizat la copii. Prin urmare, prima opțiune de eliminare a febrei a fost și este în prezent paracetamolul.

Contraindicații: cand nu putem lua Ibuprofen?

Ca orice alt medicament, ibuprofenul prezintă o serie de contraindicații, cărora ar trebui să le acordați atenție, înainte de a începe tratamentul. În primul rând, acest lucru se aplică individului, sensibil la anumite componente ale medicamentului.

Instrucțiunile ibuprofenului indică, de asemenea, că sub forma de tablete, acest medicament nu poate fi luat în următoarele cazuri:

  • Cu boli erozive și ulcerative ale tractului digestiv în faza acută;
  • Cu astm bronșic, urticarie și rinită, care au fost cauzate de aportul anumitor AINS;
  • Cu încălcări ale coagulării sângelui;
  • În cazurile de afectare a nervului optic și a vederii culorilor;
  • Cu leucopenie și trombocitopenie;
  • Cu hipercaliemie;
  • Cu diateza de origine hemoragică;
  • În bolile renale și hepatice severe;
  • Cu o deficiență a mușchiului inimii.

Utilizarea ibuprofenului ca medicament intravenos este limitată in:

  • Infecții care pot duce la deces;
  • Sângerare;
  • Încălcări ale coagulării normale a sângelui;
  • Insuficiență renală;
  • Unele defecte cardiace congenitale;
  • Necrotizarea enterocolitei.

Utilizarea de Ibuprofen in sarcină

Producătorul recomandă ca în primele două trimestre de sarcină să nu se efectueze tratament cu Ibuprofen. În al treilea trimestru de sarcină, acest medicament este complet contraindicat pentru utilizare.

În cazul în care bebelușul este alăptat, mamei nu i se interzice să ia ibuprofen, deoarece laptele se eliberează în astfel de doze mici, încât nu poate afecta sănătatea copilului în niciun fel.

Riscul apariției unor consecințe asupra copilului crește doar în cazurile în care o femeie însărcinată, ia ibuprofen timp îndelungat, în doze semnificative. Acest lucru poate fi exprimat în apariția defectelor cardiace și gastroschisisului unui copil. De asemenea, probabilitatea unui avort spontan crește.

În al treilea trimestru de sarcină, administrarea de ibuprofen poate afecta fătul după cum urmează:

  • Apariția închiderii precoce a canalului arterial și manifestarea hipertensiunii pulmonare;
  • Încălcarea funcționalității rinichilor până la apariția insuficienței renale.

O femeie gravidă poate simți, de asemenea, influența ibuprofenului asupra ultimelor sale trimestre. Acest lucru se manifestă prin:

  • Creșterea timpului de sângerare;
  • Apariția unui efect antiplachetar;
  • Oprirea funcției contractile a uterului.
Supradozajul de ibuprofen: ce se intampla daca luam prea mult?

Dacă doza de ibuprofen recomandată de medic este crescută, o persoană dezvoltă unele simptome inconfortabile și destul de periculoase, care includ durere în abdomen și cap, greață și vărsături, manifestări neurologice.

În cazul în care o persoană a luat o doză extrem de mare de ibuprofen, consecințele pot fi următoarele:

  • Insuficiența sistemului nefrotic în formă acută;
  • Scăderea tensiunii arteriale;
  • Creșterea sau încetinirea ritmului cardiac;
  • Fibrilatie atriala;
  • Oprirea respiratiei.

Pentru a scăpa de simptomele de mai sus, în prima oră după administrarea de Ibuprofen, este necesar să se clătească stomacul și să se ia doza corespunzătoare de cărbune activ. În plus, trebuie să beți apa alcalina, să monitorizați diureza și să efectuați, de asemenea, tratament simptomatic.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here