Claritine medicament antihistaminic antialergic

Claritine medicament pentru alergii

Claritine (substanta activa este loratadina) este un medicament antihistaminic antialergic. Histamina este mediatorul cheie care provoacă inflamații alergice. În acest sens, antihistaminicele comprimate sunt astăzi cele mai comune metode de tratare a alergiilor și, în special, cu manifestările lor cum ar fi mâncărimea, strănutul, exudarea bogată din cavitatea nazală.

Prima generație de antihistaminice nu a avut nicio selectivitate și, pe lângă blocarea receptorului H1 histaminic, a interacționat și cu alți receptori (receptori colinergici, adrenoreceptori etc.), provocând o serie de efecte nedorite.

Vezi cum trebuie sa iei pastilele Claritine

Mai târziu, s-au creat antihistaminice din a doua generație, care posedă un grad ridicat de afinitate și selectivitate pentru receptorii H1 de histamină și care nu penetrează bariera hemato-encefalică (în consecință fără efect sedativ).

Această proprietate a antihistaminicelor din a doua generație a asigurat aplicarea lor largă în medicină și a deschis noi perspective pentru tratamentul bolilor alergice.

Unul dintre cei mai străluciți reprezentanți ai acestui grup de medicamente este Claritine. Acesta începe să acționeze după 1 până la 3 ore după administrarea unei doze de 10 mg, iar vârful activității sale este notat la 8-12 ore de la momentul administrarii. Avantajul medicamentului este menținerea concentrației terapeutice în sânge timp de 24 de ore.

Citeste despre posibilele reactii adverse ale Claritine

Studiile au arătat că, după o lună de farmacoterapie, nu există cazuri de toleranță (dependență, adică scăderea eficacității cu admiterea regulată) la medicament.

Eficacitatea și siguranța medicamentului au fost confirmate în 94 de studii clinice efectuate pe cinci continente, la care au participat peste 40 000 de pacienți, inclusiv adolescenți cu vârsta de peste 12 ani.

Ce este Claritine?

Claritine este un medicament ce poate ameliora rapid simptomele alergice precum strănutul, mâncărimea ochilor și secreția nazală. Administrarea unui singur comprimat este suficientă pentru amelioarea rapidă a simptomelor alergice.

Până în prezent, Claritine este unul dintre cele mai bine vândute medicamente antialergice. Milioane de oameni din întreaga lume îl folosesc în fiecare an. Componenta activă a medicamentului loratadina este absorbită rapid și pe deplin în tractul digestiv. Se excretă în urină și, într-o mai mică măsură, în fecale.Claritine sirop alergii

Xyzal este un tratament pentru rinita alergică care se găsește în farmacii – vezi cât costă și cum acționează.

Poate fi utilizat în practica pediatrică la copii, începând cu vârsta de trei ani. În cea mai tânără categorie de pacienți se recomandă utilizarea medicamentului sub formă de sirop. Medicamentul nu afectează negativ capacitatea de a gestiona mecanismele și de a se angaja în activități care necesită atenție și concentrare (acesta este un alt avantaj față de antihistaminicele primei generații).

Forma emiterii

Tablete ovale de culoare albă sau aproape albă, care nu conțin incluziuni străine.

Substanta activa este loratadina (10 mg).

Excipienți: monohidrat de lactoză – 71,3 mg, amidon de porumb – 18 mg, stearat de magneziu – 0,7 mg.

Claritine prospect

Medicamentul este administrat pe cale orală, indiferent de aportul alimentar.

Adulții (inclusiv vârstnicii) și adolescenții cu vârsta peste 12 ani li se recomandă administrarea de Claritine 10 mg (1 comprimat sau 2 lingurițe de sirop) 1 dată pe zi.

La copiii cu vârsta cuprinsă între 2 și 12 ani, se recomandă administrarea dozei de Claritine în funcție de greutatea corporală: cu o greutate corporală mai mică de 30 kg doza este de 5 mg (1/2 comprimat sau 1 linguriță de sirop).Claritine medicament antialergicPentru adulții și copiii care cântăresc mai mult de 30 kg cu insuficiență severă a funcției hepatice, doza inițială este de 10 mg (1 comprimat sau 2 lingurițe de sirop) o dată la două zile, cu o greutate corporală de 30 kg și mai mică doza este de 5 mg (1 linguriță sirop) în fiecare zi.

La pacienții vârstnici și la pacienții cu insuficiență renală cronică, nu este necesară ajustarea dozei.

Claritine copii – de la ce vârstă se poate administra?

Siropul Claritine poate fi administrat copiilor cu vârsta de peste 3 ani, în timp ce comprimatele pot fi administrate începând cu vârsta de 2 ani. Dacă observi că copilul tău are o reacție alergică, mergi cu el la medic. După ce medicul îi verifică starea de sănătate, își poate da seama dacă acesta se confruntă cu rinita alergică sau alte alergii.

Dacă medicul îți recomandă să-i dai copilului Claritine, atunci respectă indicațiile acestuia. Nu-i da copilului medicamente despre care ai citit tu pe internet că ar fi bune. Cu sănătatea nu e de joacă!

Supradozaj

Simptome: somnolență, tahicardie, cefalee.

Tratament: lavaj gastric, consum de adsorbanți (carbon activat), terapie simptomatică și de întreținere. Loratadina nu este excretată prin hemodializă. După acordarea asistenței medicale de urgență, este necesară continuarea monitorizării stării pacientului.Claritine capsule antialergii

Interacţiune

Claritine nu mărește efectul de etanol (alcool) asupra sistemului nervos central.

La administrarea în comun de Claritine cu ketoconazol, eritromicină sau cimetidină sa observat o creștere a concentrației de loratadină în plasmă, dar această creștere nu a fost semnificativă din punct de vedere clinic.

Indicaţii

Claritine este indicat in:

  • rinita alergică și conjunctivala alergică pe tot parcursul anului (pentru a elimina simptomele asociate cu aceste boli: strănut, mâncărime nazale, rinoree, senzație de arsură și mâncărime la ochi, lacrimare);
  • boli de piele de origine alergică.

Contraindicații

Claritine este contraindicat in:

  • vârsta de până la 2 ani (pentru sirop);
  • vârsta de până la 3 ani (pentru comprimate);
  • perioada de lactație (alăptarea);
  • afecțiuni ereditare rare (încălcări ale toleranței la galactoză, deficit de lactază sau malabsorbție de glucoză) datorită prezenței lactozei, care face parte din comprimate;
  • deficit de zahăr / izomaltază, intoleranță la fructoză, malabsorbție la glucoză datorită prezenței zahărului, care face parte din sirop;
  • hipersensibilitate la componentele medicamentului.
Administrarea în timpul sarcinii și alăptării

Nu s-a stabilit siguranța utilizării loratadinei în timpul sarcinii. Utilizarea medicamentului în timpul sarcinii este posibilă numai dacă beneficiul destinat mamei depășește riscul potențial pentru făt.

Loratadina și metabolitul său activ sunt excretați în laptele matern, astfel încât atunci când se prescrie medicamentul în timpul alăptării, trebuie abordată problema opririi alăptării.

Câte zile se ia Claritine?

Este recomandat să iei Claritine timp de 10 zile, iar dacă după această perioadă simptomele nu se îmbunătățesc, sau chiar se înrăutățesc trebuie să mergi la medic. În cazul în care urmează să faci un test cutanat pentru alergii, trebuie să întrerupi utilizarea comprimatelor Claritine cu două zile înainte, deoarece acest medicament poate influența rezultatul testului.Claritine medicament alergiiEste foarte important să utilizezi Claritine exact așa cum ți-a recomandat medicul. Respectă indicațiile acestuia și nu dubla doza în cazul în care uiți să iei medicamentul la timp.

Recomand să citești și despre medicamentul antialergic Vibrocil – este indicat în caz de rinită acută, rinita alergică, sinuzită, otită medie acută su rinită cronică.

Claritine 10 mg – efecte

Medicamentul Claritine ameliorează rapid simptomele alergice și este eficient timp de 24 de ore. Nu are efecte sedative și poate fi administrat în caz de rinită alergică și urticarie cronică. Claritine ameliorează hipersecreția nazală, usturimea și mâncărimea nasului și roșeața pielii.

Prin consumul acestui medicament, cei care suferă de diferite alergii ar putea duce din nou o viață normală, deoarece nu vor mai strănuta frecvent și nu se vor mai confrunta cu celelalte simptome neplăcute precum mâncărimi și roșeață.

Desigur, este posibil ca unele persoane să nu resimtă efectele acestui produs, pentru că organismul fiecăruia reacționează diferit.

Claritine pastile – păreri

Am căutat pe internet păreri despre Claritine și astfel am ajuns pe un forum pe care oamenii vorbeau despre medicamentele antihistaminice. O parte dintre aceștia susțineau că pastilele Claritine sunt foarte eficiente în eliminarea simptomelor alergiilor și chiar le recomandau și altora să-l folosească.

Desigur am citit și unele comentarii în care utilizatorii afirmau că au folosit de-a lungul timpului medicamente mult mai bune decât Claritine. Pentru a fi sigur că iei un medicament benefic pentru tine, ține cont de recomandările medicului. Doar pentru că un produs este bun pentru o anumită persoană nu înseamnă că va fi bun și pentru tine.

Claritine pret în farmacie

O cutie de Claritine 10 mg cu 10 comprimate costă aproximativ 15 Ron pe site-ul FarmaciaTei. Produsul se vinde la același preț și pe site-ul Dr. Max. Îți recomand însă să mergi și în farmaciile din zona în care locuiești pentru a verifica prețul produsului.Claritine sirop antialergiiÎn cazul în care te hotărăști să comanzi produsul de pe internet, ia în calcul și taxa de livrare pe care va trebui să o plătești. De obicei, taxa de transport este în jur de 15 Ron, iar livrarea se face în aproximativ 2-3 zile lucrătoare.

Aerius sau Claritine?

Aerius și Claritine sunt ambele pastile antialergice care nu produs somnolență. Despre Claritine am vorbit deja în rândurile de mai sus așa că în continuare îți vom oferi câteva informații despre Aerius, pentru a putea face o comparație între aceste două medicamente.

Aerius este un medicament antialergic ce controlează simptomele reacției alergice, precum strănutul, senzația de mâncărime, lăcrimarea ochilor, înroșirea pielii, secreția abundentă. Spre deosebire de Claritine sirop care poate fi administrat doar copiilor cu vârsta de peste 2 ani, Aerius poate fi consumat și de copiii care au împlinit vârsta de 1 an.

Aerius nu este recomandat femeilor gravide și celor care alăptează. De asemenea, acest produs nu ar trebui consumat nici de persoanele alergice la oricare dintre ingredientele sale.

Aerius pret 10 comprimate

O cutie de Aerius cu 10 comprimate se vinde în farmacii la prețul de aproximativ 8 Ron. Așadar, putem afirma că are un preț mult mai mic decât Claritine. Însă nu este indicat să iei Aerius doar pentru că este mai ieftin, în cazul în care medicul ți-a recomandat Claritine.

Respectă întotdeauna recomandările medicului pentru că el știe ce este mai bine pentru tine.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here